Sięgamy po kompetencje – PFRON
Projekt „Sięgamy po kompetencje”
realizowany jest przez Stowarzyszenie Synergia na podstawie umowy numer UM/PW9/2025/3/O_LUBELSKI/10499 o zlecenie realizacji
zadań w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zawartej z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Data zawarcia umowy: marzec 2025 r.
Kierunek pomocy 2: Zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnościami
Pomoc obejmuje następujące zadania:
- Zadanie 13 (§ 1 pkt 13 rozporządzenia), pn. Świadczenie usług wspierających, które mają na celu umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia osób niepełnosprawnych, w szczególności usług asystencji osobistej;
- Zadanie 2 (§ 1 pkt 2 rozporządzenia), pn. Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych – aktywizujących zawodowo i społecznie te osoby;
- Zadanie 5 (§ 1 pkt 5 rozporządzenia), pn. Prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć, które:
a) mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych;
b) rozwijają umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób z uszkodzeniami słuchu, mowy, z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną;
c) usprawniają i wspierają funkcjonowanie osób z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną w różnych rolach społecznych i w różnych środowiskach.
Typ projektu: Wsparcie realizowane poza placówką (w szczególności szkolenia, kursy, warsztaty, grupowe i indywidualne zajęcia, usługi wspierające)
Celem głównym projektu jest wzrost potencjału i zwiększenie samodzielności beneficjentów ostatecznych, osób z niepełnosprawnościami.
Cel główny osiągnięty zostanie w terminie do 31.03.2026 r., poprzez objęcie w/w osób diagnozą potrzeb, poradnictwem specjalistycznym, fizjoterapią ruchową, warsztatami kompetencji interpersonalnych, szkoleniami kompetencji cyfrowych, a także objęcie wsparciem asystenta osoby z niepełnosprawnościami.
Grupa docelowa: łącznie 140 dorosłych osób z niepełnosprawnościami, zamieszkujących województwo lubelskie, łódzkie, małopolskie i podkarpackie.
Szacunkowo zakłada się 60 osób z województwa lubelskiego, 20 osób z województwa łódzkiego, 20 osób z woj. małopolskiego i 40 osób z woj. podkarpackiego.
W grupie docelowej:
a) nie więcej niż 10% stanowią osoby z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności;
b) co najmniej 90% stanowią osoby z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności z uwagi na niepełnosprawność intelektualną, całościowe zaburzenia rozwojowe, długotrwałą, chroniczną niepełnosprawność o charakterze psychicznym, niepełnosprawność sprzężoną, chorobę nowotworową piersi, a także osoby o znacznymi/lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i/lub osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (w rozum. zg. z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych).
Beneficjentami ostatecznymi projektu mogą być osoby z niepełnosprawnościami, które przedstawią (najpóźniej w dniu przystąpienia do projektu) aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie równoważne (orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów).
Okres realizacji projektu: od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r.
Teren realizacji projektu: województwo lubelskie, łódzkie, małopolskie i podkarpackie.
Wsparcie dla uczestników jest bezpłatną formą pomocy.
Projekt dofinansowany jest ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wysokość dofinansowania: 2 387 000,00 złotych
Całkowity koszt projektu: 2 411 600,00 złotych
Dokumenty rekrutacyjne wkrótce zamieszczone zostaną w tym miejscu